Sposoby zwalczania chwastów na plantacjach ziemniaka

Malejąca oferta herbicydów, wynikająca z wycofywania wielu substancji aktywnych, wymaga od rolników uprawiających ziemniaki znakomitej orientacji w dostępnych środkach ochrony roślin i umiejętności wyboru odpowiedniej strategii odchwaszczania plantacji.
 

Zachwaszczenie w uprawie ziemniaka stanowi problem szczególny, ze względu na małe tempo wschodów i wzrostu tej rośliny w początkowej fazie wegetacji. Warto więc pomyśleć o zwalczaniu mechanicznym chwastów przed sadzeniem bulw poprzez odpowiednio dobrane zabiegi uprawowe. Umożliwia to zmniejszenie liczebności chwastów, ale nie eliminuje konieczności wykonania zabiegów chemicznych po sadzeniu lub po wschodach roślin. Silne zachwaszczenie ziemniaków nie tylko zmniejsza plon, ale znacząco utrudnia zbiór i powoduje uszkodzenia bulw.
 

Zabiegi przedwschodowe

Dzielą się na wcześnie i późno przedwschodowe. Należy pamiętać, że ogromne znaczenie w przypadku zabiegów doglebowych ma wilgotność gleby oraz temperatura przed i po aplikacji herbicydów. Na glebach bardzo lekkich następuje szybkie przemieszczanie substancji aktywnych w głąb profilu, co może prowadzić do uszkodzeń ziemniaka. Natomiast na glebach ilastych i o dużej zawartości próchnicy substancje aktywne są zatrzymywane lub nawet dochodzi do ich nieodwracalnej sorpcji, a to oznacza obniżenie skuteczności herbicydu. Warto pamiętać, że zbyt późne zastosowanie doglebowego środka chwastobójczego może wywołać objawy fitotoksyczności na roślinie uprawnej (np. substancje takie jak linuron i chlomazon).

Często, ze względu na zbyt dużą wilgotność gleby, nie ma możliwości wykonania zabiegu formowania redlin, a tym samym zniszczenia mechanicznego chwastów. W takiej sytuacji można zastosować metodę uproszczoną, która polega na aplikacji nieselektywnego herbicydu opartego na glifosacie. Należy pamiętać o wykonaniu tego zabiegu po ostatnim obredleniu, kiedy na plantacji wschodzą już siewki chwastów, ale nie ma jeszcze wschodów ziemniaka (najpóźniej 3 dni przed jego wschodami). Nie zaleca się tego rozwiązania na glebach bardzo lekkich i mających porowatą strukturę.

 

Zabiegi powschodowe

Dużym problemem na plantacjach ziemniaka jest zachwaszczenie wtórne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są zabiegi herbicydami powschodowymi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie – wielkość chwastów oraz wielkość roślin ziemniaka. Generalnie zaleca się wykonanie zabiegu herbicydowego jak najwcześniej, ale warunkiem jest osiągnięcie przez rośliny uprawne minimum 10 cm wysokości. Zabiegi herbicydowe powinny zostać zakończone do fazy zwierania rzędów. Chwasty jednoliścienne zwalczać należy zawsze powschodowo, stosując graminicydy do fazy zwarcia rzędów. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które zwalczają zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne.

Stosując środki chwastobójcze trzeba zwracać uwagę na karencję. Wiele preparatów, ze względu na zbyt długi jej okres, nie może być aplikowanych w ziemniakach na wczesny zbiór.
 

Bardzo popularne w uprawie ziemniaka jest wykorzystywanie ŚOR zawierających metrybuzynę (Elafi 70 WG). Charakteryzuje się ona szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Może być stosowana zarówno przed, jak i po wschodach roślin. Należy pamiętać, że niektóre odmiany ziemniaków są bardzo wrażliwe na tę substancję czynną, jednak reakcja fitotoksyczna może wystąpić tylko w przypadku stosowania metrybuzyny po wschodach rośliny uprawnej. W skrajnych przypadkach, przy odmianach bardzo wrażliwych, może dojść nawet do całkowitego zniszczenia plantacji. Trzeba jednak przyznać, że metrybuzyna stosowana umiejętnie jest substancją bardzo skuteczną i wartą polecenia.

W Polsce, podobnie jak wcześniej w zaleceniach stosowanych w Niemczech, możliwe jest już odchwaszczanie ziemniaków przed wschodami preparatem Boxer w dawce 3-5 l/ha.
 

W walce z chwastami w uprawie ziemniaka istnieje wiele rozwiązań, ale niezależnie od wybranej opcji, na pierwszym miejscu należy postawić bezpieczeństwo plantacji. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę warunki siedliskowe, odmianę oraz kierunek użytkowania ziemniaka i na tej podstawie wybrać właściwy sposób ograniczania presji chwastów.

(kb)

Materiał opublikowany w tygodnikach Wydawnictwa Promocji Regionu: CGD, CBR, CWA, CRY, CLI 13 kwietnia 2017 r.
zdjęcie: Fotolia.com