Zboża uprawiane w naszym klimacie są narażone na całe spektrum chorób grzybowych. Skuteczne zabezpieczenie uprawy wymaga zastosowania kompleksowej strategii ochrony, w skład której wchodzą zabiegi ochronne w ściśle określonych fazach rozwojowych, podparte rzetelną lustracją pól.
Niezwykle istotnym aspektem związanym z ochroną fungicydową jest stosowanie substancji należących do różnych grup chemicznych, o odmiennych mechanizmach działania. Jest to szczególnie korzystne z racji zmniejszenia ryzyka wypracowania odporności przez patogenne grzyby oraz ze względu na efekt synergii, który wydatnie zwiększa skuteczność oprysków. Planując zabieg ochronny, warto mieć świadomość, że niektóre substancje fungicydowe, oprócz bójczego działania na patogeny, mają korzystny wpływ na fizjologię rośliny uprawnej, wymiernie wydłużając okres definiowania plonu.
T1
Celem pierwszego zabiegu (T1), jest ochrona zbóż na początku wiosennej wegetacji, w tym przed chorobami podstawy źdźbła. W tym zakresie istotną rolę odgrywa substancja czynna o nazwie metrafenon, która skutecznie ogranicza rozwój grzybni i hamuje infekcje. Równie istotne jest zastosowanie fenpropidyny, substancji z grupy morfolin, które działają w niższych temperaturach, co czyni je idealnym wyborem w chłodniejszych warunkach wczesnej wiosny. Idealnym uzupełnieniem ochrony jest tebukonazol (z grupy triazoli), zapewniający szerokie spektrum działania na choroby liści i źdźbła. Dodatkowo dowiedziono, że morfoliny i triazole w jednym zabiegu działają synergistycznie.
T2
W zabiegu T2 koncentrujemy się na
ochronie zbóż w kluczowym, ze względu na budowanie plonu, momencie – w fazie liścia flagowego. Warto wówczas zadbać o poprawę kondycji roślin. Obok interwencyjnych triazoli, warto sięgnąć po substancje z grup
strobiluryn i
karboksyamidów. Substancje te, oprócz zwalczania szerokiego spektrum patogenów, wpływają także na wydłużenie zieloności i żywotności liści, intensyfikując i wydłużając fotosyntezę, co wpływa pozytywnie na nalewanie ziarna. Ponadto substancje te zmniejszają stres oksydacyjny w roślinach, opóźniając procesy starzenia.

Kompletny pakiet fungicydowy
Doskonałym rozwiązaniem spełniającym wszystkie wymagania stawiane powyższym zabiegom ochronnym jest
kompletny pakiet Areapak Netan T1 i T2. Pierwszy zabieg łączy
metrafenon,
fenpropidynę i
tebukonazol, oferując skuteczną ochronę podstawy źdźbła oraz działanie w niskich temperaturach. Zabieg T2 natomiast, dzięki obecności
azoksystrobiny, fluksapyroksadu i protiokonazolu, zapewnia silną ochronę liści flagowego i podflagowego – najistotniejszych z punktu widzenia budowania plonu. Dodatkowo wsparty jest efektem fitotoniczności, wydłużającym zdrowy rozwój roślin.
Właściwie dobrana strategia ochrony fungicydowej to inwestycja w wysokie plony.
KOMENTARZE (0)