Uroczyste otwarcie ZUBR już za nami!

Po czterech latach od pomysłu na rozpoczęcie produkcji wysokojakościowych komponentów białkowych, po dwóch latach od rozpoczęcia budowy – 7 czerwca 2018 r. Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku został uroczyście otwarty.
 

Po powitaniu przybyłych, w obecności prawie 300 gości, jako pierwszy głos zabrał prezes Janusz Łojewski, który mówił o zmianach, jakie na przestrzeni lat zaszły w Agroloku pod względem zasięgu działania firmy i zatrudnienia, a także bazy magazynowej i technicznej. Mówił również o zmianach w naszym kraju, które dokonały się po 1989 r.: – Po okresie dramatycznej zapaści polskie rolnictwo potrafiło się odbudować i nie tylko dorównać, ale i w niektórych dziedzinach prześcignąć konkurencję na rynkach europejskich i światowych. Polska wieś dzisiaj to wykształceni, świadomi rolnicy, sprzęt i technologie na najwyższym poziomie, coraz wyższa wydajność i bardzo dobra jakość. Postęp genetyczny i hodowlany, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 30 lat, pozwolił na znaczne podniesienie wydajności mlecznej, mięsnej i nieśnej. Do obór, chlewni i kurników zawitały nowoczesne technologie. Rozwój hodowli nie byłby możliwy bez zastosowania nowoczesnych sposobów żywienia, opartych na białku. I tu mogę powiedzieć, że 4 lata temu pojawił się wizjonerski projekt budowy zakładu, który wprowadzi na rynek paszowy zupełnie nową jakość komponenty z najwyższą zawartością strawnego białka, pozbawione substancji antyżywieniowych, produkowane bez udziału substancji chemicznych i do tego – z krajowych roślin białkowych. Zaledwie w marcu 2016 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a dziś mam zaszczyt przemawiać do Państwa w Zakładzie Uszlachetniania Białka Roślinnego – mówił prezes Janusz Łojewski o idei powstania ZUBR.

Po przemówieniu nastąpiła uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem kierownictwa Agroloku: prezesa Janusza Łojewskiego, wiceprezes Darii Dudkiewicz oraz Mieczysława Kaliskiego, Kamila Kaliskiego, Elizy Blokowskiej, Anety Królikowskiej, Piotra Dery, Karola Czyżniewskiego i Marcina Kuźmińskiego.
 

Technologia ZUBR

Po tym symbolicznym geście goście udali się do magazynu płaskiego, gdzie mieli okazję wysłuchać rozmowy prowadzącego uroczystość Bartosza Zdanowicza z prezesem Januszem Łojewskim, członkiem zarządu Kamilem Kaliskim i Mariuszem Grzędzickim, głównym technologiem procesu produkcyjnego ZUBR. Ten ostatni mówił m.in. o innowacyjnej technologii obróbki surowca, zastosowanej w zakładzie do produkcji komponentów z linii Amirap (rzepakowych) i Protina (sojowych): – Zdecydowaliśmy się na dwie linie technologiczne. Pierwszą z nich jest linia przetwarzania roślin białkowych, w której minimalizujemy czynniki antyżywieniowe, zapewniając jednocześnie wysoko strawne białko, wysoko strawne tłuszcze i pozostałe składniki pokarmowe. Ten trzyetapowy proces jest połączony z procesem ekspandowania, w wyniku którego uzyskujemy zwiększoną strawność i przyswajalność produktów – i odbywa się na linii hydrotermicznej. Drugą linią jest linia tłoczenia oleju – tu tłoczymy olej dwuetapowo. Produkty ZUBR są innowacyjne także dlatego, że zostawiamy w nich więcej oleju. Cały proces obróbki surowca przebiega w niższych temperaturach, bezpiecznych dla białka, poza tym jest całkowicie naturalny, tzn. nie przetwarzamy naszych produktów chemicznie – wyjaśnił Mariusz Grzędzicki.

Kamil Kaliski natomiast mówił o tym, co ZUBR oferuje hodowcom i plantatorom: – Oferta ZUBR adresowana jest do mieszalni pasz i do hodowców, którzy sami mieszają pasze – z jednej strony. Z drugiej – ZUBR to zakład o dużej mocy produkcyjnej, będzie potrzebował dużo surowca, dlatego zwracamy się z ofertą do rolników, którzy uprawiają rzepak, soję, kukurydzę, a także do firm handlowych, które zajmują się obrotem płodami rolnymi.
 

Produkty ZUBR

O parametrach i zaletach produktów z linii Amirap i Protina goście mogli porozmawiać w części warsztatowej spotkania z Jarosławem Iwaniukiem, głównym technologiem rozwoju produktów ZUBR. Z kolei na pytania dotyczące możliwości uprawy i agrotechniki soi odpowiadali: Marek Tański, koordynator ds. komunikacji z klientem ZUBR i Mariusz Kowalski, główny doradca agrotechniczny Agroloku. Trzecim prelegentem był wspomniany już Mariusz Grzędzicki, z którym zainteresowani rozmawiali o szczegółach dotyczących technologii ZUBR.

Goście mieli okazję również zwiedzić zakład. O wydajności linii technologicznych, pojemności silosów i suszarni, drodze, jaką przebywa surowiec od bramy do wagi wyjazdowej – opowiadali dyrektor operacyjny ZUBR Krystian Ambroziak i kierownik ZUBR Bartosz Rutkowski.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnili kucharze z Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, serwujący m.in. sorbety owocowe mrożone ciekłym azotem. W finale wystąpił Kamil „Dzielny” Dziliński, półfinalista I edycji programu „Mam talent”, specjalista żonglerki artystycznej, który ze świecących rekwizytów „wyczarował” świetlne logo ZUBR przy aplauzie zgromadzonych gości.
 


  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR
  • Fotorelacja z otwarcia ZUBR