
12 marca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw. Co zmieni się w aktualnie obowiązujących przepisach?
Dotychczas osoba, która nie posiada statusu rolnika indywidualnego, mogła nabyć najwyżej 0,3 ha nieruchomości rolnej. Wprowadzone przepisy umożliwiają zakup areału do 1 ha.
Ponadto nierolnicy uzyskają prawo własności do ziemi na podstawie:
- postępowania egzekucyjnego i upadłościowego,
- zniesienia współwłasności,
- podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa,
- działu spadku,
- podziału, przekształcenia, łączenia spółek prawa handlowego.
W takich sytuacjach zakup nieruchomości nie wymagana zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który będzie miał prawo pierwokupu ww. gruntów.
Znowelizowane przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie mają zastosowania w przypadku nieruchomości:
- położonych w granicach administracyjnych miast,
- oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków, jako tereny pod stawami rybnymi, które stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
- nabytych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jako tzw. „ogródki przydomowe”.
W rozumieniu ustawy rozszerzono zakres osób bliskich o rodzeństwo rodziców i pasierbów. Z kolei dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego będzie oświadczenie prowadzącego, które zastąpi zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W projekcie określono wytyczne, które powinien spełnić wniosek o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej, a także dokumenty, które należy dołączyć. Ponadto nowelizacja umożliwia zakup areału za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.
Z 10 do 5 lat skrócono okres przez który:
- nabywca nieruchomości rolnej musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
- nabyta nieruchomość nie może być sprzedana, ani oddana w posiadanie innym podmiotom.
Do tej pory zgoda na sprzedaż lub oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia wymagała postanowienia sądu. Obecny projekt ustawy obliguje Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do wydawania decyzji administracyjnej w tej sprawie.
Nowe rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.
KOMENTARZE (5)